Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
11
Dom nr 11
2
 
 
 
 
  ID: 533685

Dawny folwark

Gut



Budowa
3 i 4 ćw. XIX w.
Status
Istnieje częściowo
 
Zespół folwarczny z zadrzewieniem parkowym zajmuje obszar o kształcie wydłużonego prostokąta, ze skupiskiem zieleni w płn.-wsch. narożu. Zabudowa folwarku z 3 i 4 ćw. XIX w. zgrupowana jest wokół rozległego, prostokątnego dziedzińca gospodarczego, z wjazdem od południa i wschodu. Północną pierzeję majdanu tworzą II-kondygnacyjny dom zarządcy dóbr nr 11, z pocz. XIX w., nakryty dachem naczółkowym, do którego przylega od zachodu także II-kondygnacyjny spichlerz I, z sygnaturką zegara na dwuspadowym ...
Zespół folwarczny z zadrzewieniem parkowym zajmuje obszar o kształcie wydłużonego prostokąta, ze skupiskiem zieleni w płn.-wsch. narożu. Zabudowa folwarku z 3 i 4 ćw. XIX w. zgrupowana jest wokół rozległego, prostokątnego dziedzińca gospodarczego, z wjazdem od południa i wschodu. Północną pierzeję majdanu tworzą II-kondygnacyjny dom zarządcy dóbr nr 11, z pocz. XIX w., nakryty dachem naczółkowym, do którego przylega od zachodu także II-kondygnacyjny spichlerz I, z sygnaturką zegara na dwuspadowym dachu. Dom zarządcy poprzedza gazon, przechodzący w kierunku płn.-wsch. w niewielkie zadrzewienie parkowe, urządzone na pocz. XX w. na terenie dawnych ogrodów użytkowych. W zachodnim skrzydle zabudowy folwarcznej posadowione są (od północy): I-kondygnacyjna oficyna mieszkalna nr 10 z ceglanym detalem architektonicznym; ceglana obora I częściowo zaadaptowana na garaż; obora II; spichlerz II oraz wolnostojąca, II-kondygnacyjna oficyna mieszkalna nr 9, za którą usytuowana jest także wolnostojąca, II-kondygnacyjna oficyna mieszkalna nr 8, nakryta spłaszczonym, dwuspadowym dachem. Od południa dziedziniec folwarczny zamykają niskie, przylegające do siebie, ceglane budynki obory III, obory IV i obory V z kuźnią. Wschodnie skrzydło zabudowy folwarcznej stanowi obecnie wydłużony, ceglany budynek stodoły. Historycznie zamykały dziedziniec od wschodu – obecnie nie zachowane ceglane, budynki dwóch magazynów i wiaty z 4 ćw. XIX w., rozebrane ok. 1984 r. oraz budynek stodoły, która spłonęła w 1945 r.
Teren założenia ogrodzony jest od północy częściowo zachowanym murem. Ciągi komunikacyjne wzdłuż budynków oraz prowadzące przez dziedziniec folwarczny posiadają nawierzchnie brukową.
Ponadto poza granicami zespołu znajdują się trzy oficyny mieszkalne dla pracowników folwarku. Są to obecne domy mieszkalne nr 6, 7 i 12. Budynki nr 6 i 7 utraciły cechy zabytkowe na skutek całkowitej przebudowy.
[za:] Studium wartości kulturowych gminy Kostomłoty, Online:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1925-1932
    komentarze: 5
    Dominium w Wilkowie, chyba już nie istnieje...
  • Data: 2008-10
    komentarze: 1
    Zachodnie skrzydło folwarku z bramą główną oraz niemal wyschnięta ...
  • Data: 2008-10
    komentarze: 2
    Fragment zachodniego skrzydła folwarku.